روزهای پایانی سال 1396 خبری از زندان اوین به بیرون آمد که موجب نگرانی تمامی فعالان مدنی ایران را فراهم آورد، عبدالفتاح سلطانی در اعتراض به عملکرد دادگستری از ابتدای سال نو دست به اعتصاب غذا خواهد زد، متن نامه به شرح زیر است :

ملت شریف ایران؛ درود بر شما!
ضمن عرض تبریک نوروز خجسته به اطلاع می‌رساند:
از آنجا که وجود برخی تدلیس‌های ناروای حاکم بر جو زندان، به گونه‌ای می‌باشد که عده از زندانیان از جمله رانتخواران، اختلاس گران و وابستگان به قدرت از امتیازاتی برخوردار هستند که برای بسیاری از زندانیان عادی و (سیاسی-عقیدتی) در نظر گرفته نمی‌شود و با توجه به عدم رعایت حقوق شهروندی مورد ادعای دولت و مداخله برخی مامورین وزارت اطلاعات، آقای روحانی در تصمیم گیری‌های مربوط به زندانیان (سیاسی – عقیدتی) به نحوی که دادستان تهران نیز تحت تاثیر اظهار نظرها و خواسته‌های آنان از رعایت پاره ای از حقوق قانونی زندانیان مذکور سر باز می‌زند.
اینجانب علیرغم اینکه قصد نداشتم این ایام شادی و سرور را به کام عزیزان تلخ نمایم و بر خلاف میل باطنی، در اعتراض به این قبیل رفتارهای ناعادلانه و تبعیض آمیز از تاریخ ۱/۱/ ۹۷ اعتصاب غذا می‌نمایم و مسئولیت عواقب ناگوار آن به عهده رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و سایر مقامات مسئول خواهد بود.
«عبدالفتاح سلطانی بازداشتگاه اوین ۲۹/ ۱۲/ ۹۶»

گفتنی است، پیش از این وکلای آقای عبدالفتاح سلطانی در طی نامه ای، در مورد وضعیت حقوقی پرونده ایشان، اینگونه گفته بودند(به نقل از سایت کلمه):

دوست و همکار بزرگوار جناب آقای عبدالفتاح سلطانی
با سلام و احترام پیرو وکالت اعطایی از طرف جنابعالی به اینجانبان در خصوص پیگیری پرونده محکومیت کیفری که منتهی به حبس شما شده است، مقرر داشته اید که با استفاده از مواد قانونی و راهکارهای حقووقی نسوبت بوه موضوع اقدام مناسب قانونی بعمل آوریم و البته با هم توافق کردیم که موضوع در کمال آرامش و سکوت خبری و با رعایت کلیه موازین حقوقی پیگیری شود و این شرط تاکنون بطور کامل رعایت شده و حتی همکاران ما نیز در چند ماهه گذشته از موضوع بی خبر مانده‌اند.

اقداماتی که انجام شده است:

۱- صرف نظر از اینکه اطلاق جرم به موارد انتسابی اساسا قابل استناد نبوده و حتی مجازات‌های تعیین شده نیر تناسبی با جرم ادعایی نداشته است؛ لذا مبادرت به درخواست اعاده دادرسی به استناد بند (چ) مواده ۴۷۴ قوانون آیین دادرسی کیفری نمودیم. متاسفانه دراین مورد،پاسخ آنقدر عجولانه و غیرقانی و و غیر منطقی بوده است که مرجع رسیدگی کننده (دیوانعالی کشور) در چنین پرونده مهمی، زحمت مطالعه پرونده و حتی فراتر از آن مطالبه پرونده را به خود نداده است! این در حالی است که اولا درخواست اعاده دادرسی بموجب ماده استنادی قبلا هیچگاه مطرح نشده بود، ثانیا ظرف تنها چند روز به این درخواست پاسخ منفی داده شده است.
از طرفی، علیرغم اینکه بیش از ۷ سال در حبس ناعادلانه بسر می برید و با توجه به سپری شدن بیش از دو سوم از مجازات قطعا استحقاق استفاده از حق قانونی آزادی مشروط مطابق ماده ۸۵ قانون مجازات اسلامی را دارا می باشید. حال، با توجه به اینکه درخواست اخیر هم تاکنون به نتیجه ای نرسیده است، از این رو لازم می‌دانیم به استحضار شما برسانیم که تمامی اقدامات انجام شده تاکنون بی نتیجه مانده و چنین استنباط می شود که ظاهرا اراده‌های مانع اعمال مواد قانونی و اجرای عدالت و در نتیجه آزادی جنابعالی می شود.
لذا با توجه به شرایط فعلی، خواهشمند است نسبت به توقف و یا ادامه موضوع وکالت از طریق مراجع صالحه قانونی و یا هر گونه پیگیری لازم، نظر خودتان را به اینجانبان اعلام فرمایید.

سید ابراهیم ثابت قدم- سعید دهقان
1396/12/26

در پنجمین روز اعتصاب غذای این وکیل دادگستری 3604 نفر از فعالان مدنی و وکلای دادگستری کشور، در نامه ای از وی خواستند که اعتصاب غذای خود را حداقل تا پایان فروردین به تعلیق درآورند.
این افراد تاکید کرده‌اند که عبدالفتاح سلطانی در مدت زندان خود «علاوه بر تحمل رنج‌ها و مرارت‌ها و بيماری‌های متعدد، با بی‌عدالتی‌های متعددی مواجه شده است».
در این نامه «مسكوت ماندنِ درخواست اِعمال ماده ١٨ سابق (با وجود تمهيد تمام مقدمات قضايی)، رد اعاده دادرسی، لغو حق مرخصی در ايام نوروز و محروم ماندن از حق قانونی آزادی مشروط» از جمله «بی‌عدالتی‌های» انجام شده درباره این وکیل دادگستری اعلام شده است.
نویسندگان این نامه تاکید کرده‌اند «محدودیت‌هایی» که در این سال‌ها در حق عبدالفتاح سلطانی «روا داشته شده» است، «با هیچ منطق قضایی، امنیتی یا سیاسی توجیه‌پذیر نبوده و نیست».
این وکلا و فعالان مدنی از نمایندگان مجلس، مقامات قوه قضائیه، و رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ايران و دیگر وکلا درخواست کرده‌اند که تا پایان فروردین‌ماه «از تمام ظرفيت‌های موجود» برای «رفع موانع» آزادی عبدالفتاح سلطانی استفاده کنند.
نویسندگان این نامه همچنین از عبدالفتاح سلطانی خواستند که «حداقل تا پایان فروردین ماه» اعتصاب غذای خود را تعلیق کند.

لیست اسامی 3604 نفر امضا کنندگان نامه فوق

وی در پاسخ به این درخواست، در نامه ای به تاریخ 6 فروردین که توسط وکیلش منتشر شد، اینگونه گفت :

به نام خداوند جان و خرد
مردم شریف ایران
با تقدیم درودهای گرم و صمیمی و با عرض ادب و آرزوی تندرستی، رفاه و خوشبختی و بهترین ها برای شما عزیزان و آحاد جامعه بشری، اینک که بسیاری از شما بزرگواران از جمله وکلا، حقوقدانان، اساتید دانشگاه، کارگران، معلمان، فعالان مدنی و سیاسی، روزنامه نگاران و دانشجویان، از اینکه سلامتی «این خدمتگزار کوچک مردم» به خطر می افتد، ابراز نگرانی کرده و امر فرموده اید که اعتصاب غذای خود را موقتاً متوقف و معلق نمایم، بنده نیز پیروی از فرمایشات شما را بر خود واجب دانسته و اعتصاب غذای خود را از ساعت ١۴ امروز، موقتاً پایان می دهم. باشد تا با جوّی بی تنش، وکلا و حقوقدانان گرانقدر، نمایندگان محترم مجلس، رؤسای محترم کانون وکلای دادگستری مرکز و اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و همچنین سایر فعالان مدنی و سیاسی بتوانند اجرای عدالت و احقاق حق را پیگیری نمایند.
در پایان بر خود واجب می دانم که از تلاش ها و پیگیری های همه عزیزان سپاسگزاری نمایم.
ارادتمند شما- عبدالفتاح سلطانی
بازداشتگاه اوین ١٣٩٧/١/۶منبع اخبار فوق از سایت کلمه و صفحه‌های اینستاگرام آقای سعید دهقان (وکیل آقای عبدالفتاح سلطانی) و خانم دهقان (همسر عبدالفتاح سلطانی) می باشد


نوشته : کاوه رضائی